Телесната маса спрямо ръста
За да се поддържа телесната маса в нормални граници трябва приетата енергия от организма да е равна на изразходваната енергия. Преминавайки през различни етапи от живота си човек има ужда от различно ко
2007-09-13 00:00:00
Няма друга социална група в обществото, освен учителите, на която да е поверена грижата за духовното здраве на младото поколение и отговорността за ценностната приемственост между отделните генерации. Не може държавата и обществото да бъдат проспериращи, ако училището е назадничаво. Мястото на учителя в социалната йерархия на обществото е силно зависимо от ценността на образованието и стойността, с която се оценява педагогическият труд в обществото.
В наше време стойността на образованието като знание, от съдържателно, придобива функционално измерение. Не е тайна, че към тази професия се ориентира предимно онази част от младите хора , предимно девойките и жените, които нямат необходимия потенциал и шансове да попаднат в групите на т.нар. "престижни" и "високо платени" професии. Българският учител е пресиран от всички страни. Принуден е да понася злокачествените рецидиви на административния патернализъм на просветната бюрокрация, притиснат е от високите социални очаквания и претенции на учениците и техните родители. Той трябва да понася и враждебността на социалната среда, на обкръжението на училището и образованието.
При тази ситуация учителят няма много възможности за избор на алтернативно поведение. Високите и безпринципни социални очаквания и претенции на учениците и родителите са причина за либерализацията на отношенията "учител-ученик" и компромисни взаимоотношения с родителската общност. Враждебното социално обкръжение на училището създава крайно неблагоприятна образователна, психическа, социална и етична среда за пълноценно обучение и възпитание на учениците. При така създалата се ситуация, естествено е, образът на съвременния учител да има подчертано негативен, деформиран, а в отделни случаи и карикатурен вид в представите и съзнанието на младото поколение. А това пречи на преподавателите да мотивират учениците да се учат по-добре, да се стремят да възприемат и усвоят знанието като ценност, да влагат целия си интелектуален потенциал за усвояване на учебното съдържание и постигане на държавните образователни изисквания, а от качеството и ефективността на взаимодействието им с учениците зависи съдбата на промените в образованието, неговото качество и ефективност.
Автор: Александър Ненов